BORA 335 - elegancja | trwałość | komfort

Od premiery BORY 838 upłynęło trochę wody. Pozytywny odbiór naszych jachtów skłonił nas do poszerzenia oferty. Klasyczny, ponadczasowy kształt zawsze miał grono zwolenników, dlatego też projektując nową większą Borę, postanowiliśmy zachować ten klimat ale jednocześnie nadać jej powiew nowoczesności.

Podobnie jak w przypadku mniejszej Bory standardem jest wersja balastowo-mieczowa. Jesteśmy przekonani, że falszkil w połączeniu z mieczem uchylnym poszerza zakres możliwości żeglugowych, a nie je ogranicza. Nawet w żegludze morskiej z uchylnym mieczem odwiedzimy więcej miejsc, portów i zatok niedostępnych dla łodzi kilowych, a właściwie zaprojektowany i odpowiednio dobalastowany falszkil zapewni dużą stateczność i dzielność morską. Postanowiliśmy również, że nie będziemy narzucać klientom sztywnych rozwiązań zabudowy. Standard będzie punktem odniesienia dla wielu możliwych modyfikacji wyglądu wnętrza.

Łącząc wszystkie pomysły, zarówno stare, sprawdzone jak i nowatorskie, choć przemyślane, mamy przyjemność zaprezentować nowy jacht – BORA 335. Nie jest to jedynie rozdmuchana wersja mniejszej BORY 838. Modyfikacji jest znacznie więcej i nie wszystkie widoczne są na pierwszy rzut oka.

BORA 335 – dane techniczne i wyposażenie standardowe

 
Kategorie projektowe A – 6 osób (oceaniczna), alternatywnie B – 9 osób (pełnomorska)
Długość całkowita z trapem 10,50 m
Długość kadłuba 9,78 m
Długość linii wodnej 8,86 m
Szerokość całkowita 3,18 m
Zanurzenie minimalne 0,65 m
Zanurzenie maksymalne 1,78 m
Waga jachtu pustego 5130 kg
Wyporność 6400 kg
Balast w falszkilu 1750 kg
Masa miecza uchylnego 180 kg
Długość masztu 12,50 m
Wysokość boczna powyżej linii wody 14,20 m
Powierzchnia żagli podstawowych grot 26,73 m2, genua 20,16 m2
Silnik Yanmar3YM20 21 KM
Zbiornik paliwa 92 l
Zbiornik wody świeżej 232 l
Zbiornik wody czarnej 68 l
Wysokość w kabinie przy zejściówce 1,91 m
Wysokość w kabinie przy pilersie 1,87 m
Konstruktor Jacek Wąsowski

Kadłub i pokład. NOWOCZESNA TECHNOLOGIA I SOLIDNOŚĆ WYKONANIA. Laminat kadłuba formowany metodą infuzji próżniowej z laminatu poliestrowo – szklanego na bazie odpornych na osmozę żelkotów i żywic izoftalowych. Dno: długi falszkil zespolony monolitycznie z kadłubem z wlaminowanym balastem z ołowiu w połączeniu z wlaminowanym rusztem stanowią solidny kręgosłup jachtu. Fundament silnika zespolony z rusztem. Grodzie laminowane dwustronnie, posadowione na ruszcie. W falszkilu wlaminowana monolitycznie skrzynia miecza obrotowego. Miecz profilowany z laminatu. Wszystkie rolki miecza łożyskowane. Burty wykonane są w konstrukcji warstwowej z pianki PVC z zamkniętych komórek (Divinycell), dodatkowo izolującą od ciepła i zimna, dno w konstrukcji warstwowej z materiału Sphere Core SBC IP. Standardowo kadłub i pokład wykonane są z białego żelkotu. Powyżej linii wodnej naklejone są pasy dekoracyjne z ciemnoszarej folii. Laminat pokładu jest formowany ręcznie. Pokład dziobowy, półpokłady, nadbudówka, a także siedziska, podłoga w kokpicie i stopnie platformy rufowej wykonane są w konstrukcji warstwowej z pianki PVC z zamkniętych komórek (Divinycell / Airex).

Pokład i osprzęt pokładowy. ELEGANCJA, TRWAŁOŚĆ, KOMFORT. Estetyka w detalach – wszystkie okucia i osprzęt zewnętrzny chromowany i w czarnym kolorze. Wyeliminowany w całości „tani plastik” psujący pozytywny odbiór wizualny. Dużo teaku w standardzie: siedziska i podłoga kokpitu, platforma kąpielowa, handrelingi na nadbudówce i przy zejściówce, rama zejściówki, stopreling. Listwa odbojowa wykonana jest z włókna węglowego. Po dwa, współgrające z linią pokładu pasy z dymionego na grafitowo Pleksiglasu #12mm zakrywające łącznie osiem otworów okien w nadbudówce. Opcjonalnie częściowo lub w całości okna nadbudówki mogą być otwierane i z moskitierami (Lewmar Portlight). Stylowe kosze na dziobie i na rufie z siedzeniami. Solidne okucie kotwicy dziobowej z rolkami prowadzącymi linę i łańcuch, mocowane bezpośrednio do kadłuba. Komora kotwiczna dwupoziomowa, w dolnej części bakista na łańcuch i linę, górna część użytkowa z miejscem na odbijacze i cumy. Łącznie sześć solidnych knag ze stali AISI 316L, po dwie z przodu, na rufie i śródokręciu. Dookoła pokładu podwójny reling z nierdzewnej liny w oplocie z białego PCV, mocowany do koszy i słupków. Trap dziobowy z mocnym wsparciem i odciągiem zaczepu sztagu dodatkowej genuy, genakera lub code zero, drabinka z dwoma stopniami na końcu trapu – do wygodnego zejścia na pomost. Na końcach półpokładów obydwu burt dwa szpigaty, służące do drenażu wody deszczowej za burtę tuż powyżej linii wody, aby zapobiec powstawaniu nieestetycznych brudnych smug na kadłubie. Wlewy pokładowe zbiorników wodnych i diesla umieszczone są z dala od siebie, aby uniknąć błędów. Wózki szotów genuy blokowane – Selden (opcjonalnie regulowane fałami z kokpitu). Szoty genuy wybierane są przez dwa solidne dwubiegowe samoknagujące kabestany Antal 40 XT. Do wybierania fałów z kokpitu służą dwa samoknagujące kabestany Antal 30 XT i dziesięć stoperów Antal. Bezproblemowa komunikacja na pokładzie – wszystkie fały ukryte pod pokładem, a luki Lewmar Flush zlicowane z powierzchnią pokładu: dwa w rozmiarze 44 w mesie i w kabinie dziobowej, dwa w rozmiarze 10 (lub okna otwierane) w łazience i w kabinie rufowej, okno otwierane nad kambuzem. Duża platforma kąpielowa na pawęży z wygodnym wyjściem z kokpitu. Długa dwuczęściowa rozkładana drabinka na platformie kąpielowej z wygodnymi płaskimi stopniami; zawiasy drabinki schowane w kanałach dla pełnego komfortu bosych stóp; handreling na najniższym stopniu platformy, handrelingi na oparciu sternika.

Kokpit. Samo odpływowy. Ławki kokpitu o długości 2,15m. Długość kokpitu od oparcia sternika do zejściówki 2,50m. Na lewej burcie płytka, sucha bakista na drobne rzeczy podręczne, korby kabestanów, cumy. Na prawej burcie głęboka, sucha bakista z wejściem, a w niej szafki i półki, łatwo dostępne miejsce do przechowywania sztorcdeski i skrzynki bosmańskiej, miejsca na opcjonalne żagle i urządzenia. Osobna bakista na dwie butle gazowe po 2 kg. Szerokie siedzisko przy stanowisku sterowania z miękkim oparciem zamontowanym na podporze masztu. Przy stanowisku sternika, dla większego komfortu żeglowania w przechyłach, fragmenty podłogi kokpitu po obydwu burtach nachylone są płynnie pod kątem od 15 do 25o. Boczne części siedziska sternika są otwierane dla wygodnego przejścia na platformę kąpielową. Suwklapa z transparentnego Plexigasu #10mm w mlecznym kolorze z uchwytem z teaku. Sztorcdeska z Plexigasu #12mm z zamkiem i wentylacją.

Stanowisko sterowania. Kolumna steru Lewmar Enguard z niezawodną mechaniczną przekładnią kątową, koło sterowe fi. 91 cm obszyte skórą, blokada koła. Na kolumnie pulpit na: włączniki lamp nawigacyjnych (opcjonalnie lampy pokładowej, kokpitowej i klaksonu, wind kotwic: rufowej i dziobowej), wyświetlacze instrumentów nawigacyjnych, kompas magnetyczny Plastimo Offshore. Praktyczny reling z obudową manetki sterowania silnikiem. Panel instrumentów silnika w schowku w oparciu na prawej burcie w zasięgu ręki sternika. Talia grota i kabestany szotów obsługiwane ze stanowiska sternika.

Ster głębinowy. Trzon steru wykonany z grubościennej bezszwowej tulei ze stali AISI 316L, pracujący na dwóch solidnych łożyskach igiełkowych Jefa Marine. Napęd z kolumny na trzon steru przekazany za pomocą drąglika. Wewnątrz trzonu fał i kontrafał płetwy steru. Wszystkie rolki fału i kontrafału łożyskowane. Knagi fałów na głowicy mocującej trzon, pod siedziskiem sternika. Płetwa steru z laminatu, profilowana, uchylna w jarzmie zespolonym z trzonem. Rumpel awaryjny.

Maszt i olinowanie. Kompletny takielunek z renomowanej szwedzkiej firmy SELDEN. Maszt o długości 12,5 m z profilu „C175” z dwoma piętrami salingów. Solidne wymiary olinowania stałego i ruchomego pozwalające uniknąć zmęczenia takielunku. Achtersztag stały bez regulacji. Zaczep do genakera / genuy / code zero standardowo na trapie dziobowym. Elegancki i wyjątkowo solidny roler genuy FURLEX 204S – również od SELDENA. Bom – profil „B135” z rewelacyjnie działającym systemem refowania jedną liną dla pierwszego refu i drugą – dla drugiego refu. Śruby ściągaczy want ze stali nierdzewnej AISI 316L, korpusy z brązu BA1032 chromowane – wszystko od SELDENA. Windex – wskaźnik wiatru na topie masztu. Talia grota 1:6, szoty foka. Fały: foka, grota, obciągacza dolnego liku grota, obciągacza bomu, topenanty, pokrowca grota, refliny poziom 1, refliny poziom 2 – wszystkie obsługiwane z kokpitu. Linki pod salingami na bandery i flagi klubowe knagowane na maszcie.

Żagle. Standard żagli: materiał Fibercon Pro Radial 280 g/m2, krój tri-radialny, szare wykończenie: osłony UV, szycie brytów, trympaski i icki. Grot 26,73m², 4 pełne listwy, wózki Rutgersona przy listwach, pełzacze. System szybkiego refowania grota – dwa poziomy refów obsługiwane z kokpitu. Pokrowiec na grota Lazy Bag z tkaniny z osłoną UV + Lazy Jack (opcjonalnie Lazy Jack + pokrowiec niezależny). Genua rolowana 20,16m², osłona UV na liku tylnym i dolnym (opcjonalnie genua bez osłony + pokrowiec wciągany fałem). Żaglownia VECTOR SAILS.

Wyposażenie wewnątrz jachtu. Standardowe wykonanie wnętrza z drewna mahoń sapelli (opcjonalnie: teak, czereśnia amerykańska, jesion). Powłoka lakiernicza w wykończeniu jedwabisto matowym. Wszystkie szafki zamykane z ukrytymi zawiasami. Stopnie schodów z teaku nielakierowane. Podłoga z teaku z podłużnymi paskami z jaworu – nielakierowana. Sufity tapicerowane z białej eko-skóry. W mesie dodatkowo z podłużnymi wpustami z drewna użytego do zabudowy (opcjonalne sufity ze sklejki dębowej z podłużnymi nafrezowaniami lakierowane białym matem). Materace #11cm na wszystkich kojach w konstrukcji warstwowej: spód z twardej pianki PU 10 cm, wierzchnia warstwa bardziej miękka #1cm. Sklejki pod materacami nielakierowane, dobrze wentylowane z licznymi otworami, aby uniknąć kondensacji. Wiele handrelindów rozmieszczonych we wszystkich potrzebnych miejscach. Okna nadbudówki wyposażone w zasłony, luki mesy i kabiny dziobowej w rolety z moskitierami, luki (lub okna) kambuza i łazienki w moskitiery. Dodatkowa część sztorcdeski z moskitierą.

Mesa. Kanapy z wygodnymi siedzeniami z pełnymi oparciami: z lewej burty i prawej prosta – obydwie po 2,05m. Za oparciami i pod kanapami schowki i bakisty. Między kanapami stół z rozkładanymi obustronnie częściami. Wysokość wnętrza w salonie od 1,91m przy zejściówce do 1,87m przy pilersie.

Stolik nawigacyjny i główna rozdzielnia elektryczna na prawej burcie.

Kambuz. Duża powierzchnia robocza z trwałego, litego, kompozytowego materiału Corian lub Staron. Dobrze izolowana komora lodówki Isotherm z górną pokrywą, z agregatem sprężarkowym Danfoss – 40L / 12V / 45W. Zlew nierdzewny z pokrywą dwustronną Corian/deska do krojenia. Kuchenka gazowa na kardanie z uchwytami na naczynia; blokada kardanu podczas użytkowania w marinie (opcjonalne kuchenka z piekarnikiem lub bez kardanu). Pokrywa kuchenki na kardanie. Zawór bezpieczeństwa na rurze gazowej. Otwierany luk z moskitierą lub okno w nadbudówce. Liczne szafki i szuflady – na garnki, sztućce i naczynia. Specjalne miejsce na kosz na śmieci pod zlewem lub pod koją obok kambuza.

Łazienka / Toaleta. Podwójna szafka nad umywalką. Umywalka i blat z laminatu. Szafka podwójna pod umywalką. Szafa na mokre sztormiaki i ręczniki z odpływem do zęzy. Duże lustro. Kratka z teaku na podłodze. Odpływ do zęzy lub opcjonalnie do studzienki opróżniającej wodę z prysznica. Manualne niezawodne WC Jabsco. Zbiornik wody czarnej 68L, opróżniany pompą maceracyjną i (lub) odsysany w porcie z pokładu. Wentylacja przez otwór luku lub okno w nadbudówce.

Kabina dziobowa zamykana. Podwójna koja – długość z lewej burty 2,45m, długość z prawej burty 1,95m, szeroka w nogach na 45cm i w ramionach 155cm. Wysokość stania w przedsionku – 1,82m. Jaskółki na obydwu burtach. Szafa na prawej burcie – z półkami lub z prętem na wieszaki. Obszerne bakisty na pościel pod materacem. Otwierany luk z roletą i moskitierą. Wentylator solarny. Opcjonalnie możliwy montaż sejfu.

Kabina rufowa zamykana. Wygodny przedsionek z wysokością stania 1,90m. Duża szafa z półkami lub z prętem na wieszaki (opcjonalnie możliwy montaż sejfu).  Otwierane okno z moskitierą od strony kokpitu. Wygodna podwójna koja o długości 2,10m, o szerokości 1,55m w ramionach i 1,00m w stopach. Jaskółka na burcie. Bakisty pod materacem.

Silnik. Yanmar 3YM20, 3 cylindry, 15,7 kW / 21 KM z przekładnią redukcyjno – nawrotną KM2P1 z wałem prostym. Dwupłatowa śruba składana 16”/11 Standard Flexofold. Komora silnika pod schodami zejściówki wygłuszona, izolowana termicznie, z wygodnym dostępem do czynności serwisowych, z własnym oświetleniem LED. Solidny fundament zespolony z rusztem dennym i cztery gumowe poduszki skutecznie redukują wibracje i hałas. Wentylacja grawitacyjna komory silnika i bakisty z akumulatorami. Blok silnika chłodzony płynem chłodzącym. Wydech chłodzony wodą zaburtową z odpływem przez: rurę gumową, tłumik, syfon i wylot z klapką. Duży filtr cząstek stałych wody zaburtowej. Silnik obsługiwany przez oddzielny akumulator rozruchowy HAZE 60Ah 12V AGM. Wydajny alternator 125A. Diodowy bezstratny separator ładowania akumulatorów INTELLE. Panel silnika z przyciskami start/stop w kokpicie. Włącznik zasilania do rozruchu silnika w środku z wyjmowanym dla bezpieczeństwa kluczem.

Instalacja paliwa. Zbiornik paliwa 92L napełniany przez wlew z pokładu. Pomiędzy zbiornikiem a silnikiem filtr wstępny z odstojnikiem wody, kolejny filtr na silniku. Na spokojnych wodach, zasięg żeglugi przy prędkości przelotowej dla 2400 RPM silnika wynosi około 300 mil morskich.

Instalacja wody świeżej. Zbiornik wody ze stali nierdzewnej 232L napełniany przez wlew z pokładu. Instalacja ciśnieniowa. Cicha i wydajna pompa z regulatorem obrotów, płynnie dostosowującym pracę pompy do bieżącego zużycia wody. Dwa chromowane krany przy kambuzie i w łazience. Węże, rurki i złączki dopuszczone do kontaktu z wodą spożywczą.

Instalacja zęzowa. Pompa zęzowa elektryczna włączana automatycznie po zalaniu. Dodatkowa ręczna pompa zęzowa z wbudowaną dźwignią obsługiwana z kokpitu.

Instalacja elektryczna 12V. Dwie oddzielne sekcje zasilania. „Start” Haze 60Ah AGM dla akumulatora startowego do uruchamiania silnika i „Hotel” Haze 114Ah AGM do użytku ogólnego. Standardowo ładowanie akumulatorów odbywa się za pomocą alternatora 125A z pracującego silnika. Diodowy bezstratny separator Intelle steruje prądem w trakcie ładowania. Główna rozdzielnia elektryczna Intelle zabezpiecza wszystkie odbiorniki prądu na jachcie i posiada rezerwę dla kilku dodatkowych odbiorów. Stan zbiorników paliwa, wody świeżej i czarnej jest monitorowany na wskaźnikach. Ekonomiczne oświetlenie LED znajduje się we wszystkich istotnych miejscach. W kojach nad głowami, lampy są regulowane. Standardowo we wnętrzu znajdują się 3 gniazda elektryczne 12V i 3 podwójne gniazda USB. Światła nawigacyjne Aqua Signal z żarówkami LED. Schemat połączeń elektrycznych dostarczany jest do każdej łodzi.

Instrumenty. W kadłubie zamontowany przetwornik log, echosonda, temperatura wody – Raymarine DST800. Na pulpicie kolumny steru zamontowany jest wielofunkcyjny kolorowy wyświetlacz Raymarine i70 (opcjonalnie obsługujący także wiatromierz, AIS); kompas magnetyczny Plastimo Offshore; miejsce na opcjonalne wyświetlacze autopilota i plotera map z GPS. Panel instrumentów silnika, licznik motogodzin, przyciski start i stop pracy silnika znajdują się w schowku w oparciu w kokpicie. Zegary zbiorników paliwa, wody świeżej i czarnej, znajdują się na rozdzielni elektrycznej w mesie.

Wentylacja. Cztery luki pokładowe (lub 2 luki i 2 okna), zamykany otwór wentylacyjny w sztorcdesce, wentylator solarny Smart Vent w koi dziobowej. Otwory wentylacyjne w szafkach i bakistach pod kojami wymuszają stały ruch powietrza zapobiegając stęchliźnie.

Zabezpieczenie dna. Standardowo kadłub poniżej linii wody ma dodatkowe zabezpieczenie przeciw osmozie (cztery warstwy podkładu epoksydowego) i przeciw porastaniu (dwie warstwy antyfoulingu).

Bezpieczeństwo ogólne. Wszystkie zewnętrzne przejścia burtowe są szybko i bezpiecznie zamykane za pomocą zaworów kulowych ze stali kwasoodpornej AISI 316L z uszczelnieniem z Derlinu. Poniżejlinii wody zaciski węży są podwójne. Do instalacji toalety użyte są specjalne węże z barierą antydyfuzyjną. Przewody w instalacji paliwowej są ognioodporne i z barierą anty dyfuzyjną. Wszystkie przewody elektryczne są w miarę możliwości, prowadzone w specjalnych rurkach odizolowane od laminatu i zabezpieczone przed niekontrolowanym uszkodzeniem izolacji. Studzienka zęzowa posiada duży otwór rewizyjny w podłodze. Do wszystkich przepustów dennych, przetwornika log/echosonda dostęp jest łatwy i wygodny. Na wyposażeniu są dwie gaśnice: pierwsza w mesie i druga w kabinie rufowej do komory silnika.

Dodatkowe wyposażenie.
• Flagsztok
• 6 odbijaczy o długości 55cm
• Liny cumownicze 14mm z zaszplajsowanymi pętlami na jednym z końców: 2 x 15m, 2 x 7,5m, 1 x 10m
• Dwie korby kabestanów Antal: jedna długa 250mm i druga krótka 200mm.

Kategoria projektowa. Jacht spełnia wymagania CE dla kategorii A (oceaniczna – bez ograniczeń), potwierdzoną przez Germanischer Lloyd.

Gwarancja. PEWNI JAKOŚCI!
Jesteśmy pewni naszej jakości i dlatego zapewniamy dłuższe od wymaganych przepisami okresy gwarancji.
• Okres gwarancji na jacht wynosi 3 lata!
• Okres gwarancji przeciwko osmozie laminatu wynosi 6 lat!

BORA 335 – galeria

BORA 335 pod żaglami

Pierwsze próby pod żaglami. Krótki film wykonany z pokładu BORY 335.
Jezioro Śniardwy, początek września 2015.

BORA 335 – we wnętrzu

BORA 335 – na lądzie

BORA 335 – renderingi

BORA 335 – materiały do pobrania